Infrastruktura portowa wspiera rozwój biur w Trójmieście

W 2017 roku absorpcja powierzchni biurowej na trójmiejskim rynku osiągnęła rekordowy wynik 79 400 mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej ponad 58 000 mkw.

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa, „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku”, warunki najmu powierzchni biurowej są stabilne.

Infrastruktura portowa wspiera rozwój biur w Trójmieście
Michał Rafałowicz
- Rekordowe wyniki trójmiejskich portów oraz znaczące inwestycje w infrastrukturę portową i transportową nie pozostają bez wpływu na rynek powierzchni biurowej w Trójmieście. Widzimy rosnące zainteresowanie trójmiejskim rynkiem biurowym ze strony firm, które zamierzają wykorzystać bieżącą koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Na koniec 2017 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej Trójmiasta wyniosły 696 400 mkw. W całym roku oddano do użytku 8 projektów w tym Alchemia – faza III (36 000 mkw., Torus), BCB Business Park – B2 (9 250 mkw., Bałtyckie Centrum Biznesu) i Tensor Z (6 600 mkw., Euro Styl). W budowie wciąż pozostaje blisko 149 000 mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40 000 mkw., Olivia Business Centre), którego oddanie do użytku przewidziane jest w bieżącym roku.

Ilość pustostanów na koniec roku wyniosła 56 800 mkw., co stanowiło 8,1% całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 2,9 p.p. rok do roku). W ubiegłym roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 117 700 mkw. (wzrost o blisko 26% w stosunku do wyniku zanotowanego w tym samym okresie 2016 r.).

- Poprzedni rok był rekordowy pod względem aktywności najemców w Trójmieście. Biorąc pod uwagę wielkość planowanej podaży w 2018 r. oraz zakładając utrzymanie poziomu aktywności najemców, stawki czynszowe powinny pozostać na obecnym poziomie, tj. 13-14,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy A, a 10-11,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy B – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Analitycy Cresa prognozują, że dzięki wysokiej jakości życia i bogatej ofercie szkolnictwa wyższego sektor SSC będzie się nadal rozwijać. Obecnie w Trójmieście swoje centra operacyjne posiadają inwestorzy z 19 krajów, a usługi są świadczone w 33 językach. Dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu w Trójmieście w nadchodzących latach powinna utrzymać trend wzrostowy.

zobacz pełną wersję raportu (pdf)

źródło: informacja prasowa, 13.03.2018